Hiteles visszafogadó munkahelyek – körkép

 A Visszafogadó Munkahely Díjat idén negyedik alkalommal adtuk át. Az elmúlt négy évben összesen 390 GYED-ről, GYES-ről visszatérő pályaújrakezdő nő jelölte munkavállalóját a díjra, hitelesítve ezzel az őket visszafogadó, vagy GYED, GYES után új munkáltatóként foglalkoztató vállalatokat, szervezeteket. Az indoklásokban azért jelölték munkáltatójukat, mert úgy érzik, hogy munkájukat megbecsülik, támogatják a visszatérés során megélt változásokat, élethelyzetükből adódó kihívásaik során segítik őket. Idén, 2017-ben 87 jelölés érkezett összesen 20 munkáltatóra, akik közül 15 munkáltató jelezte, hogy indul a díjért és megosztja velünk visszafogadó gyakorlatokkal kapcsolatos tapasztalataikat.

Visszafogadó Munkahely Díj 2017

A díjnak sikere van, mert az általános gyakorlattól eltérően itt nem maguk a munkáltatók jelentkeznek a díjra, hanem munkavállalóik jelölhetik a munkáltatókat – ezzel is elismerve a visszafogadó szemlélet kialakítására tett törekvéseiket.

A díjat több kategóriában adjuk át, a legnépszerűbb visszafogadó munkahely díjat az a munkáltató kapja, amelyre a legtöbb jelölés érkezett. A legelkötelezettebb visszafogadó munkahely kategóriában azt a munkahelyet díjazzuk, amelynél – méretből vagy tevékenységből adódóan – kevés esetleg egyetlen visszafoglalkoztatott anya tud pályázni, mégis a történetből kiderül, hogy a munkaadó mindent megtett annak érdekében, hogy visszatérő munkavállaló számára megfelelő feltételeket és lehetőségeket tudjon biztosítani.

Idén, partnerünk a Loffice támogatásával egy újabb kategóriában, a Legközösségibb visszafogadó munkahely díjat is átadjuk. Ezt a címet az a munkahely kapja, amiről a legtöbb gyermekvállalás után visszatérő anya vagy apa gondolja úgy, hogy a “coworking” szellemisége különösen fontos, vagyis a közösségépítésre, a tudás megosztására, illetve a vállalkozási készségek fejlesztésére vagy az innovatív megoldásokra nagy hangsúlyt fektetnek.

 

Évről évre vannak visszatérő jelöltjeink, idén díjazunk is korábban már egy másik kategóriában díjazott munkáltatót. Ugyanakkor nagy öröm számunkra, hogy minden évben sok új munkáltatóra érkezik jelölés, és ők vannak többségben az adott évben jelölt munkáltatók között.

Körkép az elmúlt négy év tapasztalatai alapján

A jelölt munkáltatók között rendszerint ott vannak a nagy multinacionális cégek, akik tudatos, és hosszú távra kialakított felelősségvállalási és esélyegyenlőségi policyval rendelkeznek. Számukra azért jelentős a díj, mert ezen mérhetővé válik, alakul-e olyan mértékben a szervezeti kultúra a törekvéseiknek köszönhetően, hogy a munkavállalók is jelöléseikkel számszerűsíthetően mérhetővé teszik ezt?

A speciálisan nehezen rugalmasítható szektorokból is mindig érkezik ajánlás, ilyen a termelés, vagy az egészségügy. Itt a kötöttségek, a munkajellege és ütemezése okán különösen nagyfokú elkötelezettségre van szükség a munkáltatók részéről a gyerekvállalás utáni visszatérés támogatásához.

Évről évre nagyobb arányban jelennek meg az IT szektorból érkező jelölések, ahol a visszafogadó szemlélet az egyik megtartó erő lehet a munkatársakért folytatott versenyben. Talán itt lehetünk a legnagyobb innováció szemtanúi, mert párhuzamosan történik a nők arányának növelésére való törekvés, és az y generációs férfiak családi részvételét támogató attitűd térnyerése is.

Visszafogadó, elfogadó, közösségi munkahelyek rendezvény

A díjátadó idén a Visszafogadó, elfogadó, közösségi munkahelyek című rendezvényünk keretében valósult meg, amelyben együttműködő partnerünk a Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fóruma, amelynek a JÓL-LÉT Alapítvány is tagszervezete.

IMG_1556[1]

A rendezvény bevezetőjében Vég Katalin, MEF elnökségi tagjaként bemutatta a Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fórumát, Keveházi Katalin, a JÓL-LÉT Alapítvány vezetője pedig a MEF nőket támogató kezdeményezéseinek elemzésén keresztül bemutatta azokat a strukturális tényezőket, amelyek a kisgyerekes nők munkaerő-piaci visszatérését és megbecsültségét rendszerszintem határozzák meg. Amint elmondta: az anyaság magas társadalmi megbecsülése egyáltalán nem jelenik a munkaerő-piacon, ahol a hátrányokat éppen az anyaságuk okán tapasztalják meg a nők.

IMG_1552[1]

 

A társadalmi felelősségvállalás és elfogadó szemlélet fejlesztését célozzák azok a civil és állami kezdeményezések, amelyek díjakkal, elismerésekkel, hosszútávú fejlesztő programokkal ösztönzik a munkáltatókat a szemléletváltásra. A fogyatékosságbarát munkahely díj egyben egy két éves fejlesztési elköteleződést is jelent a munkáltatók részéről, a társadalmi befektetések díj a vállalatot ösztönzi arra, hogy egy ügy mellett kiállva elköteleződve nyújtson támogatást a munkavállalók bevonásával, a családbarát munkahely díj a vállalatok által benyújtott pályázatok alapján ismeri el családbarát kezdeményezéseket, a biztonságos munkahely díj pedig az OMMF keretében kialakított ösztönző a fizikai és mentális munkavédelmi felelősség fejlesztésére. A Visszafogadó Munkahely Díj pedig a GYES-ről, GYED-ről visszatérő nők által javasolt munkáltatókat díjazza azért, mert a munkavállalók hitelesítése, jelölése alapján rendelkeznek a visszatérés segítő hozzáállással, gyakorlatokkal, amelyeket fejlesztenek is. A beszélgetés egyik konklúziója az, hogy ezek a különböző kezdeményezések által kiemelt területek mind horizontális szempontok egy vállalat / vállalkozás működésében, egymásra is tudják érzékenyíteni a munkáltatókat, és együttműködve tudnak hozzájárulni az elfogadó munkáltatói szemlélet fejlesztéséhez.

 

kerekasztal_CSR

Vég Katalin (Salva Vita Alapítvány), dr. Molnár Klára (Magyar Adományozói Fórum), Ujvári Enikő (Három Királyfi Három Királylány Mozgalom), Nesztinger Péter (NGM), Kánya Kinga

 

A rendezvény második részében beszélgettünk a Visszafogadó Díjra jelölt munkáltatókkal – akik nagyon sok jó gyakorlatot és kezdeményezést osztottak meg a közönséggel. A dilemmák is szóba kerültek: hogyan hat például vissza a kisgyerekes nők visszavételére a vállalatnál egyébként nem jól működő visszajelző, értékelő rendszer. Hogyan lehet a kapcsolattartást mindkét fél számára tervezhetővé tenni és kölcsönös felelősséget vállalni erre vonatkozóan az otthonlét alatt? Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a várandósság – otthonlét – visszatérés időszaka akkor tervezhető és követhető mindkét fél számára, ha folyamatként kezeli a cég ezt az időszakot, és egy jól működő mechanizmust dolgoz ki erre, amelynek egyik kulcspontja a kommunikáció rendszere.

IMG_1563[1]

Kemény Péter (E.ON Magyarország), Kiss Katalin (Magyar Telekom), Nagy Zsolt (BDO Magyarország), Berencz Mercedes (ExxonMobil Magyarország), Keveházi Katalin (JÓL-LÉT Alapítvány)

2017-ben Visszafogadó Munkahely Díjazott munkáltatók:

A Legnépszerűbb Visszafogadó Munkahely: IBM Hungary ISSC Kft,

A jelölő munkavállalók kiemelték, hogy a vállalat az otthonlét alatt folyamatos kapcsolattartással és a visszatérésükkel kapcsolatos tervezhető és érdemi egyeztetéssel támogatta őket. Nagy arányban hangsúlyozták a munkavállalók azt, hogy eredeti munkakörükbe, a szülés előtti csapatukba térhettek vissza a gyermekvállalás után. A rugalmas munkakörök sokféle formája jellemző a cégnél: rugalmas munkaidő tömbösítési lehetőséggel, részmunkaidővel, otthoni munkavégzéssel. A „Stay connected” rendezvény otthon lévő kismamáknak/kispapáknak évente többször megszervezett program, melyen nem csupán HR jellegű tájékoztató hallható, hanem pszichológiai előadások is segítik a résztvevők lelki fejlődését. Ezen kívül lehetőség van a kismamák/kispapák számára a laptop és céges email cím megtartására az inaktív időszak alatt a zökkenőmentes visszatérés érdekében, mentort kérhetnek a HWLC – belső női networking – csapatuk segítségével illetve a céges hírlevelek folyamatos elérésével is elősegítette a cég az inaktív dolgozók számára a kapcsolattartást. Az elmúlt években alkalmazott IBM által támogatott óvodai szolgáltatás több család életét könnyítette meg.

Az IBM Hungary ISSC Kft. egyben a Loffice Legközösségibb Visszafogadó Munkahely különdíjat is elnyerte.

Legelkötelezettebb Visszafogadó Munkahely – megosztott díj

ExxonMobil Magyarország Kft.

Az egyik díjazottunk az ExxonMobil Üzletsegítő Központ Magyarország Kft, ahol a kisgyermekes munkavállalók aránya az aktív munkavállalókhoz képest több, mint 50%. A cég elkötelezettségét mutatja, hogy második éve nagy számú jelölés érkezik a munkavállalók részéről, akik kiemelik a Maternity Coordinator munkájának fontosságát, aki a várandósságtól a visszatérésig minden információt megad a munkavállalók részére, és folyamatosan rendelkezésükre áll, hogy eligazítsa őket az adminisztráció útvesztőiben. A cég sokféle atipikus munkaformát biztosít, mellyel segíti a kisgyermekes szülők visszatérését a munkahelyre, illetve törekszik arra, hogy azonos vagy hasonló pozícióba, illetve szakmai területre térhessenek vissza a munkavállalók. A cégnél működik az ún. Munkavállalói Támogatási Program, amely segítséget nyújt többek között munkahelyi konfliktusok, munkateljesítménnyel kapcsolatos problémák, otthoni stressz, gyereknevelési problémák kezelésében, de szakmai tanácsot lehet kérni a mindennnapi életben felmerülő jogi, pénzügyi és egyéb kérdésekben is. A cég kéthetente közös ebédet szervez a visszatérő dolgozóknak a visszatérés  első három hónapjában.

NXP Semiconductors Magyarország Kft

A jelölő munkatársak kiemelték, hogy a cég hosszú időre visszatekintő tapasztalattal rendelkezik a visszafogadó munkahelyi gyakorlatok kialakítása terén, többen kiemelték, hogy hogy ez megnyugtatóan hatott rájuk is, amikor ebbe az élethelyzetbe kerültek. A cég nyitottan és rugalmasan viszonyul a kisgyerekes munkavállalókhoz, az otthonlét időszakában folyamatos kapcsolattartással a visszatérést követően pedig atipikus munkakörökkel támogatja a visszatérő kisgyermekes nőket.

IMG_1586[1]

A képen partnereink és a díjazottak: Szablár Andrea, Klementz Anna (Loffice), Schmidt Barbara és Berencz Mercedes (ExxonMobil Magyarország), Keveházi Katalin (JÓL-LÉT Alapítvány), Szekér Beáta és Drabik Edina (IBM Hungary ISSC Kft), Kánya Kinga, Győri Eszter (JÓL-LÉT Alapítvány)

Gratulálunk!

Küldetésünk

A Jól-Lét Alapítvány küldetése, hogy hozzájáruljon a nők és férfiak egyenlőségén alapuló jólléti társadalomhoz, melynek alapvető feltétele a nők kiteljesedése, gazdasági és döntéshozatalban történő szerepvállalása.

Segítenéd a munkánkat?

Támogass minket!