Mi is az a Work-Life-Balance?

Abban, hogy a rugalmas munkaformák egyre nagyobb teret nyernek a munka világában, nagy szerepe van a modern ember megváltozott életstílusának, új életvezetési stratégiáinak, az életminőség javítását célzó törekvéseknek. Ezek a pszicho-szociális tényezők nagyban befolyásolják a munkaadók és a munkavállalók kapcsolatának alakulását is.

A munka és a magánélet egyensúlya (work-life balance) a munkaadók szempontjából  azokat a politikákat, programokat, attitűdöket jelenti egy munkáltató szervezet kultúráján belül, amelyek lehetővé teszik a munkavállalóknak, hogy azok maximálisan hozzájáruljanak a szervezet eredményeihez, de közben teljességgel éljék a munkán kívüli életüket is.  A munkavállalók szempontjából ez azt jelenti,  hogy munkáltatók és munkavállalók közös megegyezésével formálódik a munkavégzés követelményrendszere, s konkrét formája. A munkavállaló nagyfokú autonómiát élvez abban, hogy hol, mikor, s hogyan teljesíti munkafeladatait. A munkavégzés kontrolljának megszerzése az egyén szabadságfokát nagyban növeli, teljesebb élet élhető vele, a munka és a magánélet harmonikus összeegyeztetése megvalósul. A WLB (work-life balance) alkalmazásából kölcsönös előnyei származnak nemcsak a munkavállalónak és a munkaadónak, hanem a társadalomnak és s a gazdasági szférának is.

A téma aktualitását befolyásoló tényezők az alábbiak:

– a munka jelentőségének megváltozása: a munka szükségszerűségből fokozatosan az önmegvalósítás eszközévé válik.

– a munkaerőpiac demográfiai összetétele: a nők munkába állása, és ezzel a kétkeresős családmodell általánossá válása, az elöregedés, a tanulmányok kitolódása és ezáltal a későbbi pályakezdés.

– megváltozott  munkatempó és  munkateher:  a munkával töltött órák számának növekedése, a túlórák száma, vagy a munka okozta stressz kiváltotta betegségek terjedése.

– a fluktuáció növekedése:  az alkalmazottak megtartásának nehézségei és a lojalitás, a kellő motiváció hiánya.

– a szervezetek külső megítélése: imázs, arculat, PR (közönség kapcsolatok) és CSR (vállalati társadalmi felelősségvállalás) szempontok.

A munka és a magánélet egyensúlyára (WLB) való törekvés a munkavállalók és a munkaadók közös ügye, amelyre jó megoldást nyújthatnak a klasszikustól eltérő rugalmas munkavégzési formák. Az atipikus formák lehetőséget teremtenek arra, hogy a munkaadók és a munkavállalók érdekei találkozzanak, valamint a munka és a magánélet ne egymást kizáró, hanem összehangolásuk által egymást erősítő tényezők legyenek.

(Ha további információkra kíváncsi, olvassa el “Ketten a pályán” című könyvünket.)

Küldetésünk

A Jól-Lét Alapítvány küldetése, hogy hozzájáruljon a nők és férfiak egyenlőségén alapuló jólléti társadalomhoz, melynek alapvető feltétele a nők kiteljesedése, gazdasági és döntéshozatalban történő szerepvállalása.

Segítenéd a munkánkat?

Támogass minket!