Igények: rugalmas és otthoni munka

Több szabadnap helyett inkább rugalmasabb munkarendet szeretnének a dolgozó anyák – derül ki a Regus globális felméréséből.

womanHogyan térhetnek vissza a nők szülési szabadság után a munkaerőpiacra? A több mint 90 ország 26 ezer munkavállalója körében végzett felmérés alapján a válaszadók a rugalmasabb munkakörülményekben és a fokozottabb munkamegosztásban látják a megoldást. A nők újra munkába állása szinte minden országban fontos tényező a gazdasági növekedés fenntartása és fellendítése szempontjából, éppen ezért hátrányos, ha szakképzett nők hosszú időre feladják karrierjüket a gyermekneveléssel járó terhek miatt.

A munkaerőpiacra visszatérő nők a válaszadók bevallása szerint vállalati szinten is segítenek a hatékonyság növelésében. Nekik köszönhetően csökkenhet a cég képzési és toborzási költsége, hiszen nem szükséges pénzt fordítani új munkatárs kiválasztására és betanítására. Egy korábbi Regus felmérés szerint a vállalkozások 56 százaléka azért kedveli a részmunkaidőben visszatérő anyákat, mert olyan szakértelemmel és tapasztalattal rendelkeznek, amelyet a jelenlegi munkaerőpiacon nehéz találni. 72 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy azok a vállalatok, amelyek nem tartanak igényt a részmunkaidőben dolgozó anyákra, a munkaerő-állomány értékes és jelentős hányadát szalasztják el. Érdekes módon a válaszadók körében kevésbé népszerű megoldásnak tűnt a kismamák visszacsábítására a szabadnapok számának növelése, amely annak jele, hogy inkább a munkamódszerek megváltoztatására van szükség, nem csupán pár nap extra pihenésre.A nők szülés utáni munkába állásának legfontosabb tényezői a magyar válaszadók szerint:Rugalmas munkaidő (98 százalék)
Lehetőség az otthonhoz közelebbi munkavégzésre (93 százalék)
A munkahelyhez közeli bölcsődék és óvodák (92 százalék)
Munkamegosztás (83 százalék)
Utazás helyett videokonferencia lehetősége (70 százalék)A nemzetközi résztvevők válaszai alapján a sorrend hasonlóképpen alakul:

Rugalmas munkaidő (93 százalék)
Lehetőség az otthonhoz közelebbi munkavégzésre (92 százalék)
A munkahelyhez közeli bölcsődék és óvodák (85 százalék)
Utazás helyett videokonferencia lehetősége (79 százalék)
Munkamegosztás (65 százalék)

A magyar válaszadók 66 százaléka, míg a nemzetközi válaszadók 50 százaléka gondolja úgy, hogy több szabadnap lehet a megoldás arra, hogy az anyák visszatérjenek a munkaerőpiacra.
A nemzetközi felmérésben részvevők 57 százaléka és a magyar válaszadók 43 százaléka szerint a munka világába visszatérő anyák alkalmazása növelheti a hatékonyságot.

Katerina Manou, a Regus regionális vezetője így értékelte a felmérés eredményét: “A kismamák foglalkoztatása mellett erős érvek szólnak: a növekvő GDP, a gazdasági növekedés és a szegénység elleni küzdelem csak néhány a számtalan előny közül. Ezen felül a vállalatok szakképzett és tapasztalt munkaerőhöz juthatnak, csökkenthetik a fluktuációt és növelhetik a termelékenységet. A munkaerőpiac mégis folyamatosan veszíti el a rátermett, megfelelő képességekkel és szaktudással rendelkező dolgozókat, mivel a nők úgy érzik, hogy anyai feladataik összeegyeztethetetlenek a karrierjükkel. Felmérésünk azt mutatja, hogy a munkavállalók túlnyomó többsége a munkaidő és helyszín rugalmasságában látja a megoldást arra, hogy minél több nő térhessen vissza a munka világába. A munkavégzési szokások rugalmasság szempontjából kedvezően változnak, és ez a változás feltétlenül szükséges is a kismamák érdekében” – tette hozzá Katerina Manou.

Forrás: Jobline

 

Küldetésünk

A Jól-Lét Alapítvány küldetése, hogy hozzájáruljon a nők és férfiak egyenlőségén alapuló jólléti társadalomhoz, melynek alapvető feltétele a nők kiteljesedése, gazdasági és döntéshozatalban történő szerepvállalása.

Segítenéd a munkánkat?

Támogass minket!